از هر یک هزار تولد زنده در استان سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید، شناسایی و درمان شده اند

از هر یک هزار تولد زنده در استان سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید، شناسایی و درمان شده اند

لیجار/گیلان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: در سال گذشته(1402) از هر یک هزار تولد زنده در استان، حدود سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید، شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفتند، تشخیص و درمان به موقع این بیماران سبب حفظ ضریب هوشی نرمال آنها و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی می شود.

محمود رضوانی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تاریخچه غربالگری نوزادان در دنیا، اظهار کرد: از حدود 60 سال پیش غربالگری نوزادان در دنیا شروع شده و در مدت اجرا در کشورهای مختلف توانسته است سلامت نوزادان بی شماری را حفظ کرده و از هدر رفتن سرمایه های هنگفت مالی و انسانی پیشگیری به عمل آورد.

وی افزود: برنامه غربالگری کم ککاری تیرویید نوزادان از لیجار سال 1384 در سیستم سلامت کشور و از مرداد سال 1385 در استان گیلان به طور همزمان در روستاها و شهرها اجرا می شود و در حال حاضر به پوشش صد درصدی نوزادان رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که از آن تاریخ تاکنون در همه بیماران شناسایی شده کم کاری تیرویید نوزادان، درمان آغاز شده و بسترسازی مناسب برای دیگر بیماری های مهم و قابل غربالگری فراهم شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در تمامی شهرستان ها، بیماری فنیل کتونوری و در چهار شهرستان رشت، خمام، شفت و صومعه سرا بیش از 50 بیماری متابولیک ارثی در نوزادان غربالگری م شود و به تدریج در سایر شهرستان ها نیز این مهم اجرایی خواهد شد و کل جمعیت استان تحت پوشش قرار می گیرند.

رضوانی تصریح کرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماران سبب حفظ ضریب هوشی نرمال آن ها و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی این نوزادان در آینده خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت این غده در بدن و شیوع بالای اختلالات آن در دنیا، گفت: با هدف ارتقای دانش همگانی و کارکنان بهداشتی و درمانی در این راستا، در سال 2009 هفته اطلاع رسانی تیرویید تعیین شد و در کشور ما نیز از همان زمان، هر ساله برنامه های متنوع آموزشی برای عموم مردم، مادران باردار و کارکنان بهداشتی و درمانی ارایه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد: از ابتدای برنامه تاکنون در گیلان بیش از 950 بیمار مبتلا به کم کاری تیرویید نوزادان شناسایی و درمان شده اند؛ به طوری که در سال گذشته از هر یک هزار تولد زنده در استان، حدود سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید نوزادان شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته اند.

پایان خبر لیجار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از هر یک هزار تولد زنده در استان سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید، شناسایی و درمان شده اند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از هر یک هزار تولد زنده در استان سه نوزاد مبتلا به کم کاری تیرویید، شناسایی و درمان شده اند"، کلیک کنید.