این مواد غذایی را حتماً بخورید

آفتاب نیوز :

داشتن اصول تغذیه مناسب و مصرف بهنگام، اندازه و پرهیز از افراط و تفریط در تغذیه روزانه از اهمیت بسزایی در تامین سلامت عمومی بدن برخوردار است و این موضوع همواره مورد تاکید متخصصان تغذیه قرار دارد.

پروتیین ها به عنوان منابع بسیار غنی نقش با اهمیتی در تامین سلامت بدن دارند و کمبود آن ها در سبد تغذیه روزانه، تاثیرات نامطلوبی بر بدن خواهد گذاشت. در این میان پروتیین ها به دو گروه حیوانی و گیاهی تقسیم می شوند که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند.

در این گزارش شما را با این دو گروه پروتیینی آشنا می کنیم.

امروزه، سوالات زیادی در مورد تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی وجود دارد. پروتیین یکی از بلوک های سازنده بدن است. تمامی اندام های بدن از ماهیچه ها گرفته تا استخوانها، پوست و مو به پروتیین نیاز دارند و این پروتیین باید از رژیم غذایی تامین شود.

پروتیین ها از آمینو اسید ها تشکیل شده اند. بدن انسان برای عملکرد صحیح به وجود 22 آمینو اسید نیاز دارد. پیروی از رژیم غذایی حاوی پروتیین اهمیت بسیار زیادی دارد. حفظ تعادل آمینو اسید های بدن نقش موثری در ارتقا سلامتی، به ویژه سلامتی عضلات دارد. با توجه به تمامی این موارد درک تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی یکی از موضوعاتی است که باید پاسخ دقیقی به آن داده شود.

در مورد تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی باید بگوییم که پروتیین های گیاهی و حیوانی دارای آمینو اسید های متفاوتی هستند. آمینو اسید ها اجزای سازنده پروتیین ها هستند. وقتی بدن پروتیین های موجود در غذا را هضم می کند، این آمینو اسید ها در بدن فعال می شوند.
بدن انسان در زمان های مختلف به آمینو اسید های متفاوت نیاز دارد. تامین آمینو اسید های ضروری برای بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از مواد غذایی منابع پروتیین کامل هستند که به شرح زیرند:

ماهی

تخم مرغ

محصولات لبنی مانند پنیر و شیر

گوشت قرمز

گوشت مرغ مانند بلدرچین، مرغ و بوقلمون

نکته بسیار مهمی که در تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی وجود دارد، این است که اکثر پروتیین های گیاهی ناقص هستند؛ یعنی حداقل یکی از آمینو اسید های ضروری را ندارند.
پروتیین گیاهی دیرتر هضم می شود

کسانی که گیاهخوار هستند و از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند باید استفاده از مکمل پروتیین را آغاز کنند تا نیاز های بدن خود را تامین کنند. همچنین، باید بدانید معمولا پروتیین های گیاهی دیرتر از پروتیین های حیوانی هضم می شوند. برخی از مواد گیاهی که حاوی پروتیین زیادی هستند به شرح زیرند:

عدس

آجیل

لوبیا

حبوبات

مصرف برخی میوه ها مانند آووکادو

سویا

برنج

نخود فرنگی

بسیاری از آجیلها، غلات و سبزیجات دیگر نیز حاوی مقادیر بالایی پروتیین هستند.

کدام پروتیین برای سلامتی بهتر است؟

یکی از سوالاتی که در روند تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی پرسیده می شود، این است که کدام پروتیین برای سلامتی بهتر است. بهتر است بدانید که غذا های گیاهی حاوی فیبر هستند و برای دستگاه گوارش بسیار مفیدند.

از طرفی دیگر، معمولا منابع پروتیین حیوانی حاوی مواد مورد نیاز بدن انسان مانند آهن و ویتامین ب 12 هستند. کارشناسان سلامتی بر این امر تاکید می ورزند که ترکیبی از پروتیین گیاهی و حیوانی برای سلامتی مفید است و هرگز نباید در مصرف هیچ یک از این پروتیین ها زیاده روی کرد.

کدام پروتیین برای برای عضله سازی بهتر است؟

یکی دیگر از سوالاتی که در روند تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی پرسیده می شود در مورد بهترین پروتیین برای عضله سازی است. مطالعات نشان داده اند که بسیاری از منابع گیاهی مانند سویا حاوی مقادیر مشابهی از پروتیین هستند. به همین دلیل کارشناسان استفاده از ترکیبی از پروتیین های گیاهی و حیوانی را در طول تمرینات ورزشی توصیه می کنند.

پروتیین گیاهی بخوریم یا حیوانی؟

اکنون ممکن است در روند تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی این سوال برای شما پیش بیاید که پروتیین گیاهی بخوریم یا حیوانی؟ در بالا به آن اشاره کردیم که ترکیبی از دو پروتیین برای سلامتی مفید است.

پروتیین های گیاهی می توانند سطح کلسترول خون را کاهش دهند و این موضوع به حفظ سلامت قلب کمک می کند. همچنین، گیاهان حاوی فیبر هستند که برای حفظ تعادل دستگاه گوارش بسیار مفید هستند و می توانند سلامتی کلی فرد را بهبود ببخشند.

در نتیجه بهترین روش استفاده از پروتیین های گیاهی و حیوانی همراه با یکدیگر است.

به طور کلی اگر می خواهید بدنی سالمی داشته باشید باید پروتین های گیاهی و حیوانی را باهم استفاده کنید. اگر گیاه خوار هستید بهتر است مکمل های پروتینی و ویتامین دار را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

آمینواسید ها نقش بسیار مهمی را در سلامت عمومی بدن بازی می کنند. عضله سازی و رشد استخوان ها یکی از وظایف اصلی این ریز مغذی ها در بدن هستند. در کنار این وظایف، آمینواسید ها به حفظ ایمنی بدن، جلوگیری از بروز بیماری های مختلف، بالا بردن انرژی بدن و بازسازی و ترمیم سلول ها کمک شایانی می کنند.

مصرف پروتین ها در دوران میانسالی بسیار حایز اهمیت است. پروتین ها از ابتلا به بیماری تحلیل عضلات در میان سالی جلوگیری به عمل می آورند.

گنجاندن غذا های سرشار از آمینواسید های مورد نیاز بدن و یا مکمل های مربوطه در رژیم غذایی بسیار مهم است؛ در نتیجه در پایان شما نیز به این نتیجه رسیده اید که در تفاوت پروتیین گیاهی و حیوانی شما به هر دو منبع نیاز دارید.

پروتیین حیوانی چیست؟

پروتیین حیوانی به پروتیینی گفته می شود که در گوشت حیوانات وجود دارد؛ مانند ماهی و گوشت قرمز. این پروتیین حاوی تمامی آمینو اسید های ضروری برای بدن است.

فواید پروتیین گیاهی

از فواید پروتیین گیاهی می توان به کاهش وزن، حفظ سلامت دستگاه گوارش و حفظ سیستم قلبی و عروقی اشاره کرد.

آزاده متقی، استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره اینکه پروتیین های گیاهی بهتر هستند یا حیوانی؟»، اظهار داشت:پروتیین های حیوانی قطعا بهتر هستند؛ به خاطر اینکه پروفایل اسید آمینه آن ها خیلی بهتر است و بیشتر اسید آمینه ضروری بدن را دارند.
وی ادامه داد: اسید های آمینه ضروری بدن آن هایی هستند که باید از طریق مواد غذایی تامین شوند و بدن نمی تواند خودش بسازد و قابلیت دسترسی بدن به پروتیین های حیوانی نسبت به پروتیین گیاهی قابلیت دسترسی بهتری است.

این استاد تغذیه دانشگاه درباره اینکه «آیا خوردن حبوبات می تواند پروتیین مورد نیاز بدن را تامین کند؟»، گفت: وقتی پروتیین حیوانی مصرف می کنیم نیاز های بدن تامین می شود، اما وقتی پروتیین گیاهی مصرف می کنیم اسید آمینه محدود کننده دارند و این ها در حبوبات محدود است.

متقی بیان کرد: ساخت پروتیین در بدن پروسه ای صفر تا صد است؛ یعنی اگر 20 اسید آمینه نیاز داشته باشیم اگر 19 اسید آمینه باشد و یکی کم باشد دیگر امکانپذیر نیست؛ در نتیجه راهکار این است که غلات را با حبوبات مصرف کنیم؛ مثلا عدس با برنج یا ماش با برنج مصرف کنیم. این ترکیبات با هم می تواند تا حدودی تامین کننده پروتیین مورد نیاز باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این مواد غذایی را حتماً بخورید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این مواد غذایی را حتماً بخورید"، کلیک کنید.