تار و تاریخ به شاهنامه رسید

تار و تاریخ به شاهنامه رسید

تازه ترین اثر پروژه «تار و تاریخ » با عنوان «رَد سخن» به آهنگسازی میدیا فرج نژاد و به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری لیجار، تازه ترین اثر پروژه «تار و تاریخ» با عنوان «رَد سخن» به آهنگسازی میدیا فرج نژاد و به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی منتشر شد.

تابلو موزیکالِ «رَد سخن» اثر دیگری از پروژه «تار و تاریخ» با آهنگسازی میدیا فرج نژاد است. در این اثر میدیا فرج نژاد نواختنِ تار و آهنگسازی را برعهده داشته و آواز را محمد ذاکرحسین می خواند. در این آهنگ، میلاد عباسی نوازنده ساز های کوبه ای است، پوریا فرج نژاد کمانچه و هومان حیدری دف نواز این قطعه هستند.

«رَد سخن» با شعری از فردوسی و حافظ و به مناسبت روز بزرگداشت حکیم فردوسی منتشر می شود.

میدیا فرج نژاد طراح و آهنگساز پروژه «تار و تاریخ» درباره اثر «رَد سخن» نوشته است: «شاهنامه فردوسی تنها یک منظومه از اشعار حماسی و روایت داستان های ایرانی نیست. دستاورد شاهکارِ حکیمِ توس بسیار فراتر از خط داستانی و شاعرانگی بود.

در روزگاری که تلاش می شد تا زبان فارسی منزوی و فراموش شود. روزگاری که فاصله چندانی با سوزانده شدن تمامی گنجینه ادبیات فارسی و جایگزینی آن با زبان عربی نداشت، فردوسی شاهنامه را سرود که زیر بنای نگاهداری و نگاهبانی از زبان فارسی بود.
اما شگفتی های شاهنامه به اینجا هم ختم نشد.

بسیاری از ما شاهنامه را همانطور که گفتم با اشعار حماسی می شناسیم، اما اگر با دقت بیشتری بخوانیدش متوجه می شوید، شاهنامه شروع خط فکری بسیاری از شاعران و اندیشمندان پس از فردوسی است. به عنوان مثال ناصر خسرو، سنایی، انوری، خاقانی، اوحدی، جامی، عبید، خیام، مولوی، سعدی و حافظ شیرازی؛ بخشی از شاعران و اندیشمندانی هستند که تحت تاثیر اندیشه و زبان فردوسی آثاری را خلق کرده اند.

بزرگترین چالشم برای روایت کردن آرامگاه فردوسی انتخاب شعر بود، و رَد سخن، یا همان حکیم سخن را بر اساس اشعار فردوسی و حافظ ساختم تا بیشتر، عمقِ تاثیرِ زبان و نگاهِ فردوسی را روی یکی از تاثیرگذارترین شاعران ایران نشانه بگیرم.

سال گذشته که می خواستم به توس سفر کنم، با بی توجهی و سوءمدیریت مسیولانش مواجه شدم، و در های توس به روی «تار و تاریخ» بسته شد! که البته مسیولان میراث فرهنگی دلجویی کردند و پیگیر امور شدند تا این مسیله حل شود و این بار مدیریت جدید پایگاه با مهمان نوازی در کنارمان بود.»

«رَد سخن» را پویا پایور میکس و مسترینگ کرده و ضبط تار در استودیو 54 انجام شده است.

کارگردانی، تدوین و تصویرِ این اثر کاری از مرتضی حاج محمدی و گرافیت کاری از میلاد فاتحی است. نشر بین المللی این آهنگ هم برعهده موسسه فرهنگی هنری نغمه سازان دلنشین است.

پروژه «تار و تاریخ» حدود سه سال است که کار خود را با تمرکز بر ساخت قطعاتی برای بنا های تاریخی ایران آغاز کرده است. در این پروژه تا کنون حدود سیصد تن از هنرمندان سراسر کشورمان حضور داشته اند.

آلبوم «تار و تاریخ 1» در سال 2023 توانست در مسابقه بین المللی گلوبال موزیک اواردز – سال 2023 و در بخش های بهترین نوازندگی و بهترین موسیقی فولک معاصر، دو مدال طلا برای کشورمان به ارمغان بیاورد.
تا کنون دو آلبوم رسمی از آثار «تار و تاریخ» به صورت جهانی منتشر شده و آلبوم تازه ای از این پروژه در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد.

پایان خبر لیجار/

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تار و تاریخ به شاهنامه رسید" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تار و تاریخ به شاهنامه رسید"، کلیک کنید.