«تل آویو سقوط کرد»؛ چون وطنشان نبود!

 در جریان بازدید رهبر انقلاب از سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب که روز دوشنبه 24 اردیبهشت انجام شد، یک تصویر مورد توجهی خاص قرار گرفت؛ تصویر یک رمان در دست حضرت آیت الله خامنه ای. انتشار تصویر این رمان لبنانی که به فارسی ترجمه شده، با برخی واکنش های قابل تامل از سوی دوستان و دشمنان فلسطین نیز مواجه شد.

به گزارش لیجار، به نقل از رسانه KHAMENEI.IR، آنچه در ادامه می خوانید یادداشتی کوتاه از خانم سعیده سادات حسینی، مترجم این اثر است.

 مهرماه پارسال بود که استادم، خانم دکتر علوی من را به بخش ترجمه انتشارات کتابستان معرفی کرد و کار ترجمه رمان «تل ابیب سقطت» اثر سمیه علی هاشم، نویسنده لبنانی را شروع کردم. هنوز نمی دانستم این کتاب، همانی است که استاد آذرشب – استاد زبان و ادبیات عرب – آن را در نمایشگاه کتاب به رهبر انقلاب معرفی و تقدیم کرده است. اواسط کار، وقتی برای ترجمه اصطلاحی، به مشکل برخوردم و به جست وجوی اینترنتی پرداختم، این فیلم – تقدیم کتاب به رهبر انقلاب در نمایشگاه – را دیدم و احساس کردم مسیولیتم چقدر نسبت به چند لحظه قبل بیشتر است. این کتاب جایزه بخش داستانی جشنواره کتاب فلسطین را هم به خود اختصاص داده بود.

«تل آویو سقوط کرد»؛ چون وطنشان نبود!
 اهدای کتاب «تل ابیب سقطت» به رهبر انقلاب در جریان بازدید از سی وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران

متاسفانه به خانم هاشم، نویسنده کتاب، دسترسی نداشتم و ترجمه بعضی اصطلاحات بومی و منطقه ای برایم دشوار بود، اما به لطف پروردگار توانستم این مشکل را حل کنم و کار را جلو ببرم. گاهی برای پیداکردن معنای یک اصطلاح چندین ساعت وقت می گذاشتم و به چندین کتاب فرهنگ عربی، سایت های عربی و فارسی مراجعه می کردم. حتی از هوش مصنوعی هم برای ترجمه این لغات و عبارات کمک گرفتم.

نقطه قوت این کتاب، پرداختن به تقابل بین هویت مالکان آواره و بی هویتی ساکنان اشغالگر فلسطین است و به این موضوع خیلی ظریف و زیبا پرداخته شده است.

مثلاً در جایی که سرباز رژیم صهیونیستی رشوه می گیرد تا چند جوان را از مرز رد کند، نویسنده می گوید:
«موضوع پیچیده ای نبود، این سربازان از این راه امرار معاش می کردند. حتی نمی شد به آن ها ایراد گرفت که مملکتشان را به یک مشت اسکناس می فروشند، چون وطنشان نبود! آن ها غارتگرهایی بودند که وطن دیگران را از چنگشان درآورده و مردم بیچاره را آواره کرده بودند.»

یا در جایی دیگر از داستان که تل آویو در پی حملات سایبری، ناامن شده، ساکنان این شهر به راحتی سرمایه هایشان را از بانک ها بیرون می کشند و به کشورهای اصلی شان برمی گردند؛ زیرا معتقدند کشور خودشان امن تر و آرام تر است.

اما از طرف دیگر، جوانان فلسطینی را می بینیم که جانشان را بر سر دست می گیرند تا آرزوی پدران و تمنای مادرانشان را برای یک لحظه نفس کشیدن در هوای وطنشان محقق سازند.

ان شاءالله به زودی شاهد آزادی بیت المقدس و پرواز کبوتران سفید آزادی بر فراز گنبد طلایی قبه الصخره خواهیم بود. آن روز که رسیدنش دور نیست، «تل آویو سقوط کرد» دیگر فقط نامی بر جلد یک رمان نیست.

پایان خبر لیجار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«تل آویو سقوط کرد»؛ چون وطنشان نبود!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«تل آویو سقوط کرد»؛ چون وطنشان نبود!"، کلیک کنید.