حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم افزایی همه دستگاه های متولی است

حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم افزایی همه دستگاه های متولی است

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی کاری بسیار بزرگ، فرابخشی و فرادستگاهی است و همدلی و هم افزایی همه دستگاه های متولی را می طلبد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری لیجار، رضا افلاطونی در نشست مشترک بررسی فعالیت ها و ظرفیت های حدنگاری و صدور اسناد کشاورزی افزود: اکنون فرصتی پیش آمده است تا بتوانیم مشکلات مردم را در زمینه تثبیت مالکیت حل کنیم که این امر مطالبه و آرزوی مردم است.

رییس سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات املاک، مشکلات بین دستگاه های مختلف حل شده است و این قانون مزایای زیادی به همراه دارد.

وی تصریح کرد: از جمله مزایای این قانون می توان به رفع برخی از مشکلات قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی مصوب سال 85، تعیین تکلیف اراضی زیر حد نصاب، نجات اراضی کشاورزی از بلاتکلیفی، منع نقل و انتقال عادی و محدودیت نقل و انتقالات مشاعی و سامانه ای شدن استعلامات ثبتی اشاره کرد.

این مقام مسیول اضافه کرد: سالیانه نزدیک به 15 هزار استعلام از مدیریت های امور اراضی سراسر کشور انجام می شود و پاسخگویی به آن باید از طریق سامانه انجام شود.

افلاطونی خاطرنشان کرد: در اسناد اراضی نوع کاربری زمین کشاورزی قید می شود تا امکان تغییر کاربری از بین برود.

وی تاکید کرد: در اجرای این قانون اعضای شورای اسلامی روستا ها و دهیاران می توانند از طریق اطلاع رسانی و پشتیبانی، شناسایی متصرفان اراضی و ایجاد اعتماد در بین مردم کمک بزرگی به حدنگاری و سنددار کردن اراضی کشاورزی انجام دهند.

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: لازم است هرچه سریع تر نسبت به تشکیل نشست های کمیته راهبری و دستورالعمل های اجرایی این قانون با همکاری دستگاه های ذی ربط اقدام شود.

67 درصد از اراضی کشاورزی سنددار شد

در این نشست رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: برای برنامه ریزی در حوزه کشاورزی نیازمند آمار دقیق اراضی کشاورزی هستیم و این امر با حدنگاری محقق خواهد شد.

حسن بابایی افزود: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی تکلیفی است که بر عهده ما قرار دارد و موجب کاهش پرونده های قضایی، تثبیت مالکیت و تامین امنیت غذایی کشور می شود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که متر به متر اراضی کشور باید سنددار شود و این مهم با همکاری، همدلی و هم افزایی همه دستگاه های متولی محقق می شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: تا قبل از دولت سیزدهم فقط چهار درصد از اراضی کشاورزی سنددار شده بود، اما اکنون نزدیک به 67 درصد از اراضی کشاورزی سنددار شده است.

وی تصریح کرد: برای جلب مشارکت مردم در این زمینه باید از ظرفیت های دهیاری ها و شورا های اسلامی روستایی استفاده کرد.

به گفته وی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در این حوزه اهمیت خاصی دارد و فواید صدور سند باید برای مردم تبیین شود.

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این نشست اعلام کرد: تاکنون برای 10 میلیون و 110 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور معادل 67 درصد سند تک برگ صادر شده است.

صفدر کشاورز افزود: از نظر مساحت اراضی کشاورزی سنددار شده، استان های خراسان رضوی با 91 درصد، البرز 87 درصد، تهران و خوزستان با 84 درصد و قم با 82 درصد بهترین آمار عملکرد را به خود اختصاص داده اند و از نظر تعداد قطعات استان های مازندران و تهران بهترین عملکرد را دارا هستند.

حدنگاری اراضی کشاورزی پیش نیاز توسعه کشور است

معاون سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور نیز در این نشست گفت: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی از ورود پرونده های متعدد به محاکم قضایی جلوگیری می کند و پیش نیاز توسعه کشور است.

مهیار نورعلی گفت: این کار باید با سرعت بیشتری انجام شود و این سازمان از همه توان خود برای همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور اراضی کشور استفاده خواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم افزایی همه دستگاه های متولی است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم افزایی همه دستگاه های متولی است"، کلیک کنید.