رازگشایی از نمادهای 2700 ساله ایران باستان / عکس

غزال زیاری– دکتر مارتین ورتینگتون، آشورشناس سرشناس، موفق شده تا یکی از قدیمی ترین معماهای باستان شناسی را حل کند. او توانسته تا نمادهای باستانی روی معبد 2700 ساله ای را رمزگشایی کند که حدود یک قرن، کارشناسان را گیج کرده بود.

این نمادهای باستانی و اسرارآمیز روی چندین معبد در مکان های مختلفی از شهر باستانی دور- شاروکین که در خُرس آباد کنونی عراق واقع شده اند، به چشم می خورد. این شهر در آن زمان و بین سال های 721 تا 704 قبل از میلاد مسیح تحت حکومت «سارگون دوم» پادشاه آشور اداره می شد.

تعبیر پنج نماد شهر باستانی

به گزارش خبرگزاری لیجار، توالی پنج نماد (شیر، عقاب، گاو نر، درخت انجیر و گاوآهن) اولین بار از طریق نقاشی های منتشرشده توسط حفارهای فرانسوی در اواخر قرن نوزدهم، به دنیای مدرن معرفی شد و از آن زمان تا امروز، ایده های مختلفی در مورد معنی این نمادها به گوش می رسد.

خیلی از افراد، این نمادها را با هیروگلیف های مصری مقایسه و آن را بازتابی از قدرت امپراتوری تفسیر می کردند؛ برخی نیز معتقد بودند که این نمادها، نشان دهنده نام پادشاه است.

assyriologist-solves-a.jpg

حالا دکتر مارتین ورتینگتون از دانشکده زبان ها، ادبیات و مطالعات فرهنگی ترینیتی با انتشار مقاله ای به رمزگشایی این نمادها پرداخته است. استدلال او این است که کلمات آشوری برای پنج نماد (شیر، عقاب، گاو نر، درخت انجیر و گاوآهن) به ترتیب از راست به چپ، به نحوی هستند که شکل آشوری نام “سارگون” (šargīnu) را بیان می کنند.

در برخی از اماکن یافت شده در همان سایت باستان شناسی، تنها از سه نماد (شیر، درخت، گاوآهن) استفاده شده که طبق استدلال دکتر ورتینگتون، دوباره نام “سارگون” را با پیروی از همان اصول یادآور می شود.

دکتر ورتینگتون در این رابطه گفته: «مطالعه زبان ها و فرهنگ های باستانی، پازل هایی را با شکل ها و اندازه های مختلف در ذهن ایجاد می کند؛ اما در میان رودان باستان کمتر پیش می آید که با نمادهای اسرارآمیزی روی دیوار معبد روبه رو شوید.»

نمادهای یادآور صور فلکی

به گفته دکتر ورتینگتون، هر یک از پنج نماد را می توان به عنوان یک صورت فلکی نیز در نظر گرفت. بدین ترتیب که شیر نشانه صورت فلکی شیر (اسد) و عقاب یادآور صورت فلکی عقاب است.

از آنجایی که منشا صورت های فلکی عمدتاً در خود بین النهرین بوده، شباهت های زیادی در این رابطه مشاهده می شود. درخت انجیر نشانی از صورت فلکی «فَک» است که امروزه وجود ندارد.

طبق گفته دکتر ورتینگتون: «هدف از استفاده از این پنج نماد، ثبت کردن نام سارگون در آسمان ها برای همیشه بود؛ نوعی راهکار هوشمندانه برای جاودان کردن نام پادشاه که البته ایده جاودان کردن نام افراد، تنها منحصر به آشور باستان نیست.»

قوم های بابل، آشور و سومر و چند قوم دیگر در بین النهرین باستان (عراق امروزی) و مناطق مجاور آن زندگی می کردند و امروزه با بهره گیری از نوشته های خط میخی که در آن مناطق به وفور یافت می شود، تحقیقات ارزشمندی در حال جریان است.

assyriologist-solves-a-1.jpg

الفبا و نوشتن، حدود 3400 سال قبل از میلاد در این منطقه اختراع شده و بدین ترتیب اگرچه دانشمندان دوره سارگون از این موضوع آگاه نبودند، اما تلاش می کردند تا با بهره گیری از نمادهای نوشتاری جدید به نحو متفاوتی تاریخ بین النهرین را تا ابد جاودانه سازند.

دکتر ورتینگتون دراین باره ادامه داد: «من نمی توانم نظریه ام را اثبات کنم، اما این نظریه هم برای دنباله پنج نمادی و هم برای دنباله سه نمادی صحیح از آب درمی آید. به علاوه، اینکه این نمادها می توانند به عنوان صورت فلکی فرهنگی مناسب مدنظر قرار بگیرند برایم بسیار جالب است. ازنظر من احتمال اینکه همه چیز اتفاقی و شانسی باشد، بسیار بعید است.»

assyriologist-solves-a-2.jpg

تخصص دکتر ورتینگتون در زبان ها و تمدن های بین النهرین باستان، ازجمله تمدن بابلی ها، آشوری ها و سومری هاست. این منطقه شامل عراق کنونی و بخش هایی از ایران، ترکیه و سوریه است و اغلب به عنوان “مهد تمدن” شناخته می شود، جایی که شهرها و امپراتوری ها متولد شده و داستان آن بخش بزرگی از تاریخ بشر است.

بین النهرینی ها عادت به شمردن در دسته های شصت تایی داشتند و به همین دلیل است که امروز، هر ساعت معادل 60 دقیقه و هر دقیقه معادل 60 ثانیه است. دکتر ورتینگتون در بخش پایانی صحبت هایش گفت: «حل معماها، یا دست کم تلاش برای حل آن ها، سرگرم کننده است؛ اما مطالعات درباره بین النهرین، درواقع تلاشی برای درک پیچیدگی جوامع انسانی و دستاوردهای فرهنگی است.»

منبع: phys

54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رازگشایی از نمادهای 2700 ساله ایران باستان / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رازگشایی از نمادهای 2700 ساله ایران باستان / عکس"، کلیک کنید.