ماساژ درمانی حذف کلیشه های اوتیسم

ماساژ درمانی کودکان اوتیسم

ماساژ درمانی کودکان اوتیسم باعث می شود آن ها بتوانند احساس امنیت بیشتری را تجربه کنند. همچنین موجب رشد روانی و عاطفی و تکامل آن ها می شود.متخصص اوتیسم با تشخیص علایم اوتیسم در کودکان وضعیت آن ها را به دقت ارزیابی می کند و نتایج آن را به والدین توضیح می دهد. یکی از مشکلات کودکان مبتلا به طیف اوتیسم، تمرکز است که بر پیشرفتشان در اجتماع تاثیر می گذارد. مطالعات نشانگر آن است که اوتیسم رفتارهایی نظیر گیجی و سرگردانی، سرکشی در برابر معلمین و پاسخ های منفی به لمس شدن را در آنها کم می کند.

ماساژ درمانی حذف کلیشه های اوتیسم

همچنین این نوع ماساژ رفتارهای اجتماعی در حین بازی را بهبود بخشیده و مشکلات خواب را در کودکان کم میکند. تفاوت ماساژ درمانی کودکان اوتیسم با ماساژ معمولی چیست؟ ماساژ تراپیست ها و درمانگران کودکان اوتیسم باید آگاه باشند که این کودکان با لمس شدن مضطرب می شوند و نسبت به زیاد لمس شدن حساسیت بالایی دارند. این موضوع ممکن است باعث حساسیت شدید حس لامسه گردد و موجب شود لمس های بعدی دردناک و گیج کننده باشد. درمانگر بایستی به نشانه هایی که از کودک می گیرد، احترام بگذارد و برای شناخت اینکه کودک چگونه لمس شدنی را دوست دارد و از چه لمسی متنفر است وقت بگذارد. همچنین توجه به حساسیت کودک و نوع روغن مورد استفاده دقت کند.

ماساژهای معمولی برای آرام کردن عضلات انجام می شود اما ماساژ درمانی کودکان اوتیسم با استفاده از تکنیک های حسی و عصبی انجام می شود. درمان اوتیسم به کمک ماساژ با تاثیر بر سلول های عصبی گیرنده پوست صورت می گیرد و موجب بهبود وضعیت بیمار می شود. لباس مرد عنکبوتی کودکان ، با توجه به نیازها و سلیقه های جنسیتی مختلف، با رنگ ها و طرح های متفاوتی تولید می شوند .پزشک ماساژ درمانی را با استفاده از یک روش نوآورانه، لمس مداوم و ایمن اختلالات اوتیسم را درمان می کند. تکنیک های انجام ماساژ کودکان اوتیسمی چگونه است؟ در ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم به جای استفاده از نوک انگشتان و ضربه های سفت و طولانی، بایدکف دست درمانگر و تمام سطح انگشتان مورد استفاده قرار بگیرد.

البته توصیه می شود درمانگر از ادغام حسی با ماساژ استفاده کند تا کودک اوتیسمی یاد بگیرد حس لامسه، بوایی، بینایی، شنوایی و چشایی را با هم ادغام کند و بروز رفتارهای تکراری بهبود پیدا کند. تا از تکنیک های ماساژ مناسب کودکان اوتیسمی شامل موارد زیر است :اختلال در سیستم اضطرابی برای مبتلایان اوتیسم، درک واکنش های عاطفی را دشوار می کند. اگر فردی از ماساژ احساس ناراحتی کند، ممکن است قلب آنها تند بزند، ماهیچه ها انقباض پیدا کنند، تنفس کم و آهسته شود و معده آنها احساس سوزش کند. وقتی این پاسخ های عاطفی قابل تشخیص نباشند، می تواند برای فرد روی تخت ماساژ تجربه وحشتناکی باشد و حتی عواقب تنشی برای فرد به دنبال داشته باشد.

نکات با اهمیت آماده کردن کودکان اوتیسمی برای ماساژ پیش از شروع ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم لازم است بدانید کودکان اوتیسمی حساسیت های ویژه ای دارند که ماساژور باید به آن توجه کند تا بتواند فرایند درمان را به درستی انجام دهد. کودکان اوتیسمی نسبت به بچه های دیگر به لمس شدن بیشترحساس هستند و واکنش نشان می دهند. برقراری ارتباط صحیح با کودک قبل از شروع ماساژ بهتر است قبل از شروع ماساژ اوتیسم با کودک ارتباط صحیح برقرار شود تا کودک در برابر درمان مقاومت نشان ندهد. همچنین آموزش ماساژ کودکان اوتیسم به نحوی انجام می شود که تمرینات حس عمقی در کودکان به مرور آستانه تحمل آن ها را بالا ببرد.

پس برای اینکه فرایند ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم موثر باشد و بتواند مشکلات آن ها را حل کند باید به این نکته توجه داشته باشید که افراد اوتیسمی به زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات نیاز دارند و کسی که می خواهد کار ماساژ را انجام دهد باید صبور باشد تا بتواند ارتباط درستی با بیمار برقرار کند. لباس مرد عنکبوتی سیاه قرمز با استفاده از مواد نخی گرم و ضخیم تر، برای حفظ حرارت بدن در شرایط سرد طراحی می شوند . این درک علاوه بر اینکه حرکات بدن را هماهنگ می کند، می تواند عزت نفس کودک را تقویت کند. پس برای برقراری ارتباط صحیح با بیمار بهتر است در جلسه ی اول ماساژ برای بیمار توضیح دهیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد و چه انتظاری از بیمار داریم.

همچنین این توضیحات به بیمار اوتیسمی کمک می کند آمادگی بیشتری برای لمس شدن داشته باشد و واکنش منفی به آن نشان ندهد. شروع تدریجی ماساژ شروع ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم باید با لمس های مختصر دست و پا انجام شود و مدت زمان آن محدود باشد. به طور مثال اگر هدف درمانگر جلسات 30 دقیقه ای ماساژ است، اولین جلسه ی لمس باید حدود 10 دقیقه باشد تا کودک اوتیسمی کم کم با شرایط درمان آشنا شود. نیاز کودکان به جلساتی که آن ها را برای ماساژ درمانی آماده کند، با هم تفاوت دارد و ممکن است برخی از کودکان به زمان طولانی تری برای شروع ماساژ درمانی نیاز داشته باشند.

پس لازم است درمانگر به این مورد هم توجه داشته باشد و متناسب با حساسیت های کودک تعداد جلسات آمادگی پیش از شروع درمان را برنامه ریزی کند. زیرا ایجاد یک فضای امن برای شروع درمان اهمیت زیادی دارد. توقف ماساژ در زمان مناسب یکی از مواردی که درمانگر در ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم حتماً باید به آن توجه کند این است که وقتی کودک اوتیسمی خسته می شود درمان را متوقف کند. با توجه به اینکه بسیاری از کودکان اوتیسمی از ارتباط کلامی و چشمی پرهیز می کنند، درمانگر باید از دقت کافی داشته باشد تا بتواند خستگی و کلافگی کودک را تشخیص دهد. به طور مثال ممکن است کودک با حرکت دست یا لگد زدن خستگی خود را ابراز کند.

در چنین مواقعی وظیفه ی ماساژور این است که به کودک احساس امنیت دهد و لازم است درمان را متوقف کند. مشاهده ماساژ توسط کودک یکی دیگر از تکنیک هایی که موجب مقاومت کمتر کودک اوتیسمی در برابر ماساژ می شود این است که کودک فرایند لمس و ماساژ را ببینند. پس درمانگر می تواند به مدت چند دقیقه پدر یا مادر کودک را ماساژ دهد یا اینکه از کودک بخواهد او هم حرکات ماساژ را تکرار کند. در ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم تماشا کردن ماساژ والدین ترس و اضطراب کودک را کمتر می کند، از طرف دیگر وقتی کودک والدینش را ماساژ می دهد، این فرایند را از دو طرف مشاهده می کند و می تواند بدون اضطراب با آن کنار بیاید.

کودکانی که علایمی نظیر وابستگی بیش از حد به والدین، ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران دارند، بهتر از نظر ابتلا به اوتیسم تحت نظر متخصص مغز و اعصاب بررسی شوند. ضرورت تشخیص اختلال حسی قبل از شروع ماساژ درمانی برای کودک اوتیسم . قبل از شروع ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم باید ارزیابی حسی و حرکتی از بیمار انجام شود تا میزان کم کاری حسی یا پرکاری حسی کودک مشخص شود. سپس با توجه به نتایج تشخیص اختلال حسی مربوط به حس عمقی، حس لامسه یا حس های دیگر ارزیابی شود و تکنیک های مخصوص ماساژ اوتیسم انجام شود. فواید ماساژ درمانی کودکان اوتیسم موثرترین روش های ماساژ درمانی برای کودکان اوتیسم .

انواع مختلفی از ماساژ درمانی وجود دارد که به کودکان اوتیسمی کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. موثرترین شیوه های ماساژ درمانی شامل موارد زیر است: به نظر می رسد ماساژ با فشار عمیق محبوب ترین نوع ماساژ برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. بعضی از فروشندگان ممکن است قیمت لباس مرد آهنی واقعی را در فصل های مختلف تغییر دهند . حتی فشار عمیق شامل در آغوش گرفتن یا فشار دادن ساده هم می تواند بخشی از این درمان باشد. درصورتی که کودک هنوز آمادگی کافی برای درآغوش گرفتن ندارد، می توان از فشار دادن دست روی شانه کودک استفاده کرد و به مرور اضطراب کودک را کاهش داد. ماساژ چیگونگ یک شکل باستانی از طب سنتی چینی است که برای کودکان مبتلا به مشکلات حسی، به ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم آسان و کاربردی است و شامل دست زدن و فشار دادن دست روی لباس کودک است که حدود 15 دقیقه طول می کشد. این شیوه با کم کردن اضطراب کودکان می تواند منجر به بهبود گردش خون شود و باز شدن کانال های مسدود شده را تسریع می کند. به همین دلیل کودکان اوتیسمی خواب بهتری را تجربه می کنند و احتمال برقراری ارتباط موفق در آن ها بیشتر می شود. ماساژ داستانی یکی از شیوه های ماساژ درمانی کودکان اوتیسم که توسط والدین قابل انجام است و می تواند در بهبود توانایی های کودک اوتیسمی موثر باشد داستان گفتن همراه با لمس بدن کودک است. وقتی والدین یک داستان ساده را برای کودک تعریف می کنند و در عین حال به آرامی او را ماساژ می دهند، می توانند تحمل لمس و تمرکز کودک را افزایش دهند.

همچنین در مورد کودکانی که مشکلات ارتباطی دارند، انجام ماساژ داستانی به صورت چهره به چهره و ترکیب کلمات با ضربات ماساژ می تواند در افزایش تماس چشمی تاثیرگذار باشد. ماساژ دستی ساده توسط والدین یکی دیگر از انواع ماساژ درمانی کودکان اوتیسم، ماساژ ساده دست و پا است که نیاز به تکنیک خاصی ندارد. اما می تواند کودک را تا حد زیادی آرام کند و از بروز رفتارهای تکراری جلوگیری کند. ورزش های دهانی حرکتی کودکان اوتیسمی ورزش های دهانی حرکتی به مجموعه تمریناتی گفته می شود که موجب بهبود افزایش قدرت عضلانی در ساختار دهانی کودکان اوتیسمی و  بهبود مشکلات گفتار میشود. ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اوتیسم با ورزش های دهانی حرکتی شامل تمرین های زیر است:

  • دمیدن در حباب ساز
  • استفاده از نی یا ساز دهنی
  • استفاده از شیپور یا سوت
  • فوت کردن با نی در لیوان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماساژ درمانی حذف کلیشه های اوتیسم" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماساژ درمانی حذف کلیشه های اوتیسم"، کلیک کنید.