چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟

چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟

آفتاب نیوز :

سبک زندگی بی تحرک (Sedentary lifestyle) که اغلب با تماشای تلویزیون همراه است، به عنوان وضعیتی تعریف می شود که فرد در بیشتر ساعات روز در حالت استراحت یعنی به صورت نشسته یا درازکش است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سبک زندگی بی تحرک را عامل اصلی بیماری های غیر واگیردار و چهارمین عامل مرگ زودرس در سراسر جهان می داند.

حدود 31 درصد از جمعیت جهان به اندازه کافی فعالیت بدنی توصیه شده برای سلامتی را انجام نمی دهند. با این حال، حتی افزایش اندک فعالیت بدنی روزانه می تواند سلامت کلی را به ویژه در دوران پیری بهبود بخشد.

فعالیت بدنی متوسط یا پایدار اثرات مفید بسیاری بر سلامت جسمی و روانی دارد و به پیری سالم کمک می کند. حالتی که سازمان جهانی بهداشت آن را عامل حفظ مهارت های عملکردی در دوران پیری می داند.

جایگزین کردن کم تحرکی با فعالیت های هرچند کوچک

یک مطالعه منتشر شده در «جاما نت ورک» نشان می دهد که جایگزینی یک ساعت تلویزیون با پیاده روی روزانه به سپری کردن دوران پیری سالم تر کمک می کند.

متخصصان بیش از 45 هزار شرکت کننده را در سری «مطالعات سلامت پرستاران» به مدت 20 سال تحت نظر گرفتند. این سری مطالعات به عنوان یکی از بلندمدت ترین مطالعاتی است که سلامت و سبک زندگی پرستاران ثبت نام شده را بررسی می کند. آن ها به این نتیجه رسیدند که با افزایش سن جایگزین کردن مدت زمان کم تحرکی با فعالیت بدنی هر چند سبک برای حفظ سلامتی بسیار مفید است.

انسان ها برای این که تمام روز را در جلوی صفحه نمایش بنشینند، خلق نشده اند. متخصصان داده های مربوط به زمان نشستن در محل کار، در خانه و زمان تماشای تلویزیون را در کنار ساعت های ایستاده همچون راه رفتن در خانه و محل کار جمع آوری کردند. این داده ها با وضعیت سلامتی افراد در طول زمان مقایسه شد.

پیری سالم یعنی چه؟

به گزارش یورونیوز، بر طبق این مطالعات پیری سالم یعنی «حداقل 70 سال زندگی بدون بیماری مزمن عمده، اختلال شناختی یا مشکلات سلامت جسمی یا روانی داشته باشیم.»

نتایج حاصله نشان داد که تماشای تلویزیون به ویژه در حالت نشسته بسیار مضر است. هر دو ساعت اضافی که صرف تماشای تلویزیون می شود، احتمال پیری سالم را تا 12 درصد کاهش می دهد. از سوی دیگر، هر ساعت در روز که با فعالیت بدنی، حتی کار های سبک مانند کار های خانه جایگزین شود، شانس زندگی سالم را تا 70 سالگی و یا بیشتر، هشت درصد افزایش می دهد.

بر اساس این مطالعه، حال اگر زمان صرف تماشای تلویزیون با فعالیت بدنی «شدید» مثل تمرین ورزشی جایگزین شود، احتمال پیری سالم حتی تا 28 درصد افزایش می یابد. علاوه بر این، افرادی که کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند، اگر هر روز به جای یک ساعت تماشای تلویزیون، یک ساعت بیشتر بخوابند، در پیری سالم می مانند.

دکتر «اندرو فریمن»، مدیر پیشگیری و سلامت قلب و عروق در دنور در مصاحبه با کانال آمریکایی سی ان ان، بدون ابراز شگفتی از این نتایج در مورد تاثیرات مضر تماشای تلویزیون بر سلامتی گفت: جای تعجب نیست که حتی خوردن سبزیجات در جلوی تلویزیون با پیامد های نامطلوب همراه است. از نظر فیزیولوژیکی، انسان ها هرگز قرار نبوده تمام روز را در جلوی صفحه نمایش بنشینند. هر چه بیشتر بنشینیم، به خصوص با افزایش سن مشکلات بیشتری داریم.

هر چه بیشتر و منظم تر تحرک داشته باشید

تماشای تلویزیون یکی از خطرناک ترین رفتار های بی تحرک برای سلامتی در نظر گرفته می شود، زیرا اغلب منجر به فعالیت های مضر دیگری مانند خوردن غذا های ناسالم، عدم برقراری ارتباط با دیگران و اختلال در خواب می شود. زمان صرف شده برای نشستن چه پشت میز و چه روی کاناپه، فرصت های بیرون رفتن و فعال بودن را از بین برده و در عین حال خطرات قلبی عروقی و فشار خون را افزایش می دهد.

این تیم علمی بر اهمیت ادغام فعالیت بدنی سبک در برنامه روزانه مانند کار های خانه یا ایستادن در محل کار، تاکید می کند، زیرا این امر می تواند اثرات قابل توجهی بر سلامت داشته باشد.

همچنین وزارت سلامت فرانسه یادآوری می کند که «حرکت» تنها به انجام یک فعالیت ورزشی محدود نمی شود و می تواند شامل فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، پیاده روی با خانواده، استفاده از پله ها به جای آسانسور، یا حتی انجام تماس های تلفنی به صورت ایستاده و باغبانی باشد.

با این حال، لازم نیست خود را از تماشای تلویزیون منع کنید. نکته مهم این است که این زمان را با رفتار های سالم مانند انجام ورزش در جلوی صفحه نمایش یا خوردن یک میان وعده مغذی همراه کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟"، کلیک کنید.