چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش می دزدد!

غزال زیاری: چین این روزها در حوزه های مختلفی، از مسایل فضایی گرفته تا نظامی در حال پیشرفت است. حالا شرکای «پنج چشم» که متشکل از آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند هستند، با انتشار بیانیه ای از اقدام عجیب چینی ها در استخدام خلبانان باتجربه این کشورها خبر داده اند و این اقدام را خطری بزرگ توصیف کرده اند.

طبق این بیانیه، ارتش آزادی بخش خلق چین (PLA) با کمک شرکت های خصوصی در آفریقای جنوبی و چین، خلبانان سابق جنگنده ها را از کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، انگلیس، استرالیا، آمریکا و دیگر کشورهای غربی استخدام می کند تا با آموزش دادن به خلبانانش، به تقویت نیروی هوایی (PLAAF) و نیروی دریایی (PLAN) کشورش بپردازد.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

به گفته مایکل کیسی، رییس مرکز ضد جاسوسی و امنیت ملی که زیرمجموعه سازمان اطلاعات آمریکاست، ارتش آزادی بخش خلق چین برای جبران کاستی هایش به سراغ استعدادهای نظامی غربی رفته تا آن ها را برای آموزش هوانوردانش به خدمت بگیرد: «اقدامات اخیر دولت های غربی، بر این عملیات تاثیرگذار بوده و ارتش آزادی بخش چین همچنان به این رویه ادامه می دهد.»

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون نیز دراین باره توضیح داد: «پنتاگون از خلبانان آمریکایی انتظار دارد تا استانداردهایی را که طبق آن آموزش دیده اند، رعایت کنند و این آموزش ها را مختص آمریکا نگه دارند.»

هدف چین از این کار چیست؟

دولت چین با پرداخت هزینه های بالا به دنبال استخدام خلبانان سابق غربی است تا با آموزش تاکتیک های جنگی غربی به خلبانان چینی، در سناریوهای جنگی بالقوه پیشرفت کنند. خلبانان چینی بدین ترتیب ممکن است هر کاری را، از تاکتیک های جنگ هوایی گرفته تا فرود روی ناو هواپیمابر، از خلبانان غربی بیاموزند و حتی امکانش هست که این خلبانان، دیدگاه هایی در مورد چگونگی خنثی کردن راهبردهای نظامی غرب به چینی ها ارایه دهند.

ارتش آزادی بخش چین به دنبال آن است تا با بهره گیری از مهارت ها و تخصص این افراد، عملیات هوایی نظامی اش را بهبود ببخشد و بینش بهتری نسبت به تاکتیک ها، تکنیک ها و رویه های هوایی غربی به دست آورد. این موضوع، امنیت سربازان و حتی آمریکا و متحدانش را تهدید می کند. در همین راستا دولت های غربی به کارکنان نظامی و عموم مردم هشدار داده اند و از این اقدام چین به عنوان تهدیدی پایدار و فریبنده یاد می کنند.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

نحوه جذب خلبانان غربی

پکن، خلبانان غربی را با کمک شرکت هایی خصوصی جذب می کند که ارتباطی مخفیانه با ارتش چین دارند. این شرکت ها از طریق سایت های شبکه ای حرفه ای به خلبانان بالقوه دسترسی پیدا می کنند و به آن ها وعده قراردادهای سودآور و فرصتی برای پرواز با هواپیماهای عجیب وغریب می دهند. بیشترین افراد هدف چینی ها، خلبانان نظامی، مهندسان پرواز و کارکنان مراکز عملیات هوایی هستند.

در حال حاضر ده ها خلبان سابق غربی مشغول آموزش به مقامات نظامی چینی هستند و خود آن ها، خلبانان دیگری را برای آموزش به چین می فرستند. این شرکت های خصوصی فعالیت های مستقلی را در کشورهایی مثل لایوس، سنگاپور و آفریقای جنوبی ایجاد کرده اند.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

نگرانی مقامات غربی

این روزها نگرانی ها درباره تقویت نظامی چین و مانورهای اخیر این کشور در اطراف تایوان افزایش چشمگیری داشته؛ چین مدعی است تایوان بخشی از خاک این کشور است و تهدید کرده که از زور برای الحاق این جزیره استفاده خواهد کرد.

تردیدی نیست که چین در حال گسترش نیروی هوایی و نیروی دریایی اش در مقیاسی بی سابقه است و این را می توان از افزایش قدرت این کشور در تنگه تایوان و دریای جنوبی چین دریافت. نگرانی اصلی چینی ها اینجاست که باوجود افزایش تعداد جت های جنگنده اش در زرادخانه ها و توسعه سومین ناو هواپیمابر این کشور، آن ها هنوز خلبانان جنگنده با مهارت کافی برای پرواز با این هواپیماها در اختیار ندارند و از این رو درصدد رفع این مشکل برآمده اند و همین موضوع نگرانی مقامات غربی و هشدار شرکای اطلاعاتی را به همراه داشته.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

در سال های اخیر گزارش ها حکایت از آن دارد که چین از سال 2022، خلبانان بازنشسته جنگنده های غربی (از آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان) را برای آموزش خلبانان نیروی هوایی و دریایی اش به کار گرفته و این شکار غیرقانونی همچنان ادامه دارد. سال 2022 بود که دانیل دوگان، خلبان سابق تفنگداران دریایی آمریکا در استرالیا به دلیل تعلیم به خلبانان نظامی چینی برای فرود روی ناوهای هواپیمابر، دستگیر شد. این قابلیت فرود، نکته ای حیاتی برای نیروی هوایی چین در عملیات حیاتی دریایی علیه تایوان، آمریکا و متحدان منطقه ای اش به شمار می رود.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

اما چینی ها بیش از هر چیز، به دنبال به خدمت گرفتن چه افرادی هستند؟ خلبانان ناتو، نگهبانان، پرسنل مرکز عملیات هوایی و سایر کارشناسان فنی بیش از هر فرد دیگری می توانند بینش هایی در مورد تاکتیک ها، تکنیک ها و رویه های هوایی آمریکا و ناتو در اختیار آن ها قرار دهند.

غربی ها برای مقابله چه می کنند؟

کشورهای غربی اقدامات متعددی را برای مقابله با این شکار چینی ها انجام داده اند. در ژوین 2023، دولت آمریکا ده ها کسب وکار مرتبط با دولت چین را به فهرست سازمان های تحت محدودیت های تجاری اش اضافه کرد که در این لیست، نام آکادمی پرواز آزمایشی آفریقای جنوبی و یک شرکت دولتی چینی دیده می شد که هر دو شرکت با استخدام غیرقانونی خلبانان مرتبط بودند.

انگلیس هم در سپتامبر 2023 اعلام کرد که اعضای سابق نیروهای مسلح انگلیسی که خلبانان چینی را آموزش می دادند، از نظر قانونی مسیول شناخته می شوند و به دلیل تبادل استراتژی های نظامی با یک کشور متخاصم تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش جذب می کند

در ژانویه 2024 هم مقامات آمریکا و ناتو کنفرانسی را با نام “ایمن سازی تخصص نظامی ما از دشمنان”، برای بررسی چگونگی مقابله با استخدام نیروهای چینی تشکیل دادند و در این کنفرانس درباره بهترین شیوه ها، هدف گیری متقابل و نحوه مبارزه با تهدید نوظهور برای امنیت آمریکا و ناتو بحث و گفتگو شد.

منبع: eurasiantimes
54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش می دزدد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین، خلبانان آمریکایی را برای آموزش دادن نظامیانش می دزدد!"، کلیک کنید.