کاروان ایران با حدود 70 ورزشکار در پارالمپیک پاریس

کاروان ایران با حدود 70 ورزشکار در پارالمپیک پاریس

مدیر فنی ورزشی کمیته ملی پارالمپیک آخرین وضعیت کاروان ایران برای حضور در بازی های پارالمپیک پاریس را تشریح کرد.

سعید سلگی در گفت و گو با لیجار، درباره وضعیت کاروان ورزشی اعزامی به بازی های پارالمپیک پاریس اظهار کرد: تا امروز 43 سهمیه قطعی را ورزشکاران در 8 رشته ورزشی کسب کردند که با احتساب دو رشته جودو و وزنه برداری به 10 رشته افزایش پیدا خواهد کرد.

وی درباره تعداد نفرات اعزامی به پارالمپیک پاریس گفت: پیش بینی ما این است که 6 سهمیه در پاراوزنه برداری و سه سهمیه در جودو، کسب کنیم که در مجموع 9 سهمیه به تعداد 43 سهمیه ای که تا به امروز کسب شده اضافه خواهد شد.

سلگی همچنین درباره وضعیت جودو و نامشخص بودن وضعیت میثم بنی طبا و وحید نوری برای اعزام به پارالمپیک پاریس اظهار کرد: در خصوص وضعیت دو ورزشکار خوب و توانمندمان باید بگویم که هر دو جودوکار چه به لحاظ فنی و اخلاقی جزو ورزشکاران خیلی خوب ما محسوب می شوند که تا به امروز افتخارات خوبی را برای کشور کسب کرده اند. یک مشکل درون تیمی برای این دو ورزشکار بوجود آمده که متاسفانه تبدیل به چالشی شده که خیلی خوب نیست. هر دو ورزشکار برای ما قابل احترام هستند، هدف اصلی ما چه فدراسیون نابینایان و کم بینایان و چه کمیته ملی پارالمپیک این است که شرایطی برای ورزشکاران ایجاد شود تا بهترین عملکرد را در بازی ها داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: من با هر دو ورزشکار صحبت کردم. یکسری اختلافات و اختلاف نظر به لحاظ فنی با سرمربی تیم دارند. در جلسه ای که با این دو ورزشکار داشتم عنوان کردم که ورزشکار با توجه به جایگاه خود باید تابع تصمیمات اتخاذ شده در فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک باشد. اگر اختلافی هم به لحاظ فنی و غیرفنی وجود داشته باشد به عهده مدیریت است تا آن مشکل را حل و فصل کنیم.

سلگی ادامه داد: به هر دو جودوکار این موضوع را تاکید کردیم که شرایط برای حضور آن ها در تیم ملی فراهم است اما نه به شرطی که ورزشکار بخواهد برای فدراسیون مربی و سرمربی انتخاب کند. این شرایط با ورزش حرفه ای تناقض دارد و ما طبیعتا این شرایط را قبول نداریم، ورزشکار برای ما قابل احترام و مهم هست و ما به دنبال حضور این دو ورزشکار در پاریس هستیم اما نه به هر قیمتی که پا روی ساختار و تشکیلات خود قرار دهیم و یک کار غلط را بخواهیم انجام دهیم که ورزشکاران بخواهند درباره انتخاب سرمربی تصمیم بگیرند. اگر اختلاف یا مشکلی وجود داشته باشد حل خواهیم کرد و این را به ورزشکاران اعلام کردیم اما شرط آن این است که ورزشکاران به تصمیمات فدراسیون مربوطه احترام بگذارند و مثل سنوات گذشته با قدرت در اردوها حضور پیدا کنند تا موفق شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کادر فنی جودو برای پارالمپیک پاریس تغییر پیدا نخواهد کرد، افزود: ما به تصمیمات فدراسیون نابینایان و کم بینایان احترام می گذاریم و شرایطی که فدراسیون در نظر گرفته این کادر فنی در کنار همین ورزشکاران پرافتخار بوده و چند سالی است که افتخارات  زیادی با همین نفرات چه در پارالمپیک توکیو، بازی های پاراآسیایی هانگژو چین و چه در مسابقات جهانی و گرند پری کسب کرده و رزومه خود را به لحاظ فنی به ما ثابت کرده اند. اگر اختلاف نظر و مشکلی هم در تیم وجود داشته باشد ما مدیران، فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک اختلافات را حل خواهیم کرد، اما شرط آن این است که ورزشکاران به تصمیمات مدیران احترام بگذارند و ذهنشان معطوف تمرینات و کسب افتخارات باشد.

وی با بیان این که پیش بینی حضور 10 رشته در پارالمپیک پاریس را داریم، خاطرنشان کرد: در پایان ماه خرداد لیست نهایی نفرات اعزامی به پارالمپیک انتخاب خواهد شد و احتمالا بین 60 تا 70 ورزشکار را عازم این دوره از بازی ها خواهیم کرد. امیدوارم دو رشته جودو و وزنه برداری نیز شرایطشان به نحوی پیش برود که با حداکثر توان و پتانسیل ورزشکاران در این دوره  در 10 رشته ورزشی پاراجودو، پاراتیراندازی، پاراتیروکمان، پاراوزنه برداری، پاراشنا، گلبال، پارادوومیدانی، والیبال نشسته مردان، پاراتکواندو و پاراکانو حضور پیدا کنیم.

معاونت فنی ورزشی کمیته ملی پارالمپیک در پاسخ به این پرسش که نسبت به دوره قبل تعداد رشته ها کاهش پیدا کرده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: پیش بینی مشابه دوره قبل است، دوره قبل ما بسکتبال با ویلچر مردان را داشتیم این دوره گلبال مردان اضافه شد که از نظر تعداد ورزشکاران اعزامی نصف تعداد ورزشکاران بسکتبال با ویلچر است. در حقیقت 8 رشته انفرادی و دو رشته تیمی در این دوره حضور دارند که براساس سیاست ها و مصوبات ستاد بازی ها نفرات نهایی انتخاب و اعزام خواهند شد.

وی درباره وضعیت پاراشنا نیز گفت: برای شنا سینا ضیغمی نژاد و شاهین ایزدیار را داریم که هر دو را با توجه به اهمیت و سیاستی که برای توسعه رشته شنا در نظر گرفتیم مورد حمایت قرار دادیم. قرار بود که این دو ورزشکار به مسابقات جهانی آلمان اعزام شوند تا تصمیم نهایی درباره آنها گرفته شود که به دلیل عدم صدور روادید کشور آلمان این اعزام صورت نگرفت. احتمالا شرایطی را به لحاظ رکوردی برای این دو ورزشکار در یک ماه آینده مسابقه انتخابی در نظر خواهیم گرفت تا متناسب با رکورد ورودی آن ها در خصوص نفر یا نفرات قطعی اعزامی به پاریس تصمیم گیری کنیم.

وی درباره وضعیت حضور حامد امیری و امان الله پاپی در پارالمپیک پاریس با توجه به مشکلاتی که در مسابقات جهانی ژاپن برای این دو ورزشکار ایجاد شد، خاطرنشان کرد: حامد امیری جزو ورزشکاران خیلی خوب و فنی ما محسوب می شود که با توجه به تغییری که در کلاس این ورزشکار قبل از بازی های پاراآسیایی به وجود آمد شرایط رقابتی او از نیزه به وزنه تغییر کرد. او یک ورزشکار حرفه ای با توانمندی بالاست، تمام تمرکز خود را چه در بازی های پاراآسیایی و چه بعد از آن روی این ماده گذاشت تا حضور قدرتمندی در پارالمپیک پاریس داشته باشد، متاسفانه در مسابقات قهرمانی جهان ژاپن پرتاب های امیری خطا اعلام شد. ما با توجه به ظرفیت خوبی که این ورزشکار دارند شرایط ویژه ای را در نظر گرفتیم. با فدراسیون جانبازان جلسه ای را گذاشتیم و به صورت جدی وضعیت فنی این دو ورزشکار را رصد کردیم و تصمیماتی اتخاذ شد در خصوص تغییر کادر فنی این دو ورزشکار. هدف بر این است که تا فرصت باقی مانده این فرصت را از این دو ورزشکار با پتانسیل بالا نگیریم و شرایط را به لحاظ فنی و آماده سازی برای این دو ورزشکار فراهم کنیم تا با ظرفیت خوبی در پاریس حضور پیدا کنند. ما با بررسی فنی که نسبت به این دو ورزشکار انجام دادیم هر دو می توانند مدال آور کاروان در پارالمپیک پاریس باشند. البته در یک ماه آینده از این دو ورزشکار رکوردگیری خواهیم داشت که هم به لحاظ اصلاح حرکت های پرتابی، این دو ورزشکار رصد کنیم و هم این که شرایط رکوردی هر دو ورزشکار را ببینیم. امیدوار هستیم هر دو ورزشکار از نظر رکوردی شرایط لازم را برای اعزام داشته باشند.

سلگی همچنین در خصوص تعداد سهمیه های پاراتیروکمان در بازی های پارالمپیک پاریس و این که گفته می شود فدراسیون تیروکمان در حال رایزنی برای بازگشت دوباره پاراتیروکمان به این فدراسیون است، افزود: ما بازی های مهم پارالمپیک پاریس را پیش رو داریم. طبیعتا یک رشته ورزشی که بخواهد در چنین رویدادی حضور پیدا کند باید در یک شرایط آماده سازی و در آرامش باشد. بنابراین تا پاریس منطق ایجاب می کند که با همین شرایط آماده سازی و با حمایت فدراسیون جانبازان و توانیابان کار را پیش ببریم و خیلی ذهن تیم و خودمان را درگیر جابجایی نمی کنیم، ذهنیت ورزشکاران ابتدا حضور پرقدرت در مسابقات قهرمان جهانی چک و سپس بازی های پارالمپیک پاریس خواهد بود.

وی درباره تعداد سهمیه های تیروکمان در پارالمپیک پاریس نیز گفت: تا به امروز 7 سهمیه در پاراتیروکمان کسب شده که شرط ما براساس قوانینی که در ستاد بازی ها تصویب شده برای تمام رشته ها یکسان است و ورزشکاران در قهرمانی جهان چک با توجه به عملکردشان و بعد از بررسی رکورد آنها طی جلسه ای که با کادر فنی خواهیم داشت، برای پارالمپیک پاریس انتخاب می شوند.

مدیر فنی ورزشی کمیته ملی پارالمپیک همچنین در پاسخ به این پرسش که این دوره چه جایگاهی برای کاروان ایران در بازی های پارالمپیک پاریس پیش بینی شده است؟ تصریح کرد: در حال بررسی و رصد تک تک ورزشکاران و حریفان آن ها هستیم. این رصد تا زمانی که لیست نهایی ورزشکاران اعزامی بسته شود، ادامه خواهد داشت. اما بررسی ها نشان می دهد که خیلی از کشورها عملکردشان نسبت به 4 سال گذشته خیلی فرق کرده است. به عنوان مثال اگر نتایج دوومیدانی مسابقات جهانی کوبه ژاپن را بررسی کنیم و رنکینگ مدال آوری کشورها را ملاحظه کنیم می بینیم برخی از کشورهای آسیایی با یک ظرفیت بالا و جهش خوبی قرار است در پارالمپیک پاریس حضور پیدا کنند. این شرایط رقابت را سخت می کند. البته ما نیز ورزشکاران توانمندی داریم و امیدواریم ترکیب نهایی که انتخاب می شود برای کشور افتخارآفرین باشد. پیش بینی جایگاه را بعد از انتخاب نهایی اعلام خواهیم کرد.

سلگی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اعزام کاروان به پارالمپیک از نظر اعتباری مشکل خاصی وجود دارد یا خیر؟ افزود: تلاش کارگری رییس کمیته ملی پارالمپیک و پولادگر سرپرست کاروان بر این است که در بحث اعتباری شرایطی فراهم کنند که مشکل خاصی وجود نداشته باشد و با حداکثر ظرفیت در بازی های پارالمپیک پاریس حضور پیدا کنیم. البته از مسوولین درخواست داریم همان طور که همیشه نگاه ویژه به ورزشکاران جانباز و توانیاب داشتند این نگاه ویژه همچنان تداوم داشته باشد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شعار کاروان و پرچمدار معرفی خواهد شد، اظهار کرد: فعلا زمان برای این کار داریم اما پرچمداران و نام و شعار کاروان طی یکی دو هفته آینده در جلسه هیات اجرایی موضوعات مطرح و تصمیمات نهایی اتخاذ خواهد شد.

پایان خبر لیجار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاروان ایران با حدود 70 ورزشکار در پارالمپیک پاریس" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاروان ایران با حدود 70 ورزشکار در پارالمپیک پاریس"، کلیک کنید.