استخراج شیوه حکمرانی مردمی از سبک مدیریت شهید رییسی

استخراج شیوه حکمرانی مردمی از سبک مدیریت شهید رییسی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه «مردمی بودن» مهم ترین ویژگی شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی بود، گفت: باید مدل حکمرانی ایشان استخراج شود. از سبک مدیریت حاج قاسم می توانیم الگوی مدیریت مقاومت داشته باشیم و از آیت الله رییسی هم می توانیم حکمرانی مردمی را استخراج کنیم.

به گزارش لیجار، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه با تسلیت شهادت رییس جمهور و همراهانشان با اشاره به ویژگی های شخصیتی آیت الله رییسی، اظهار کرد: وجهه علم، دانش و فرهیختگی ایشان کمتر گفته می شود. ایشان دکتری حقوق از مدرسه عالی شهید مطهری داشت و از دانش ویژه نسبت به مسایل حقوقی برخوردار بود. همچنین شاگرد فقهای بزرگی چون آیت الله قدوسی، آیت الله مصباح، شهید بهشتی و کلاس درس خارج مقام معظم رهبری بود.

وی ادامه داد: ایشان کتابی درباره وقف دارد، این کتاب نشان می دهد که تسلط ایشان نسبت به منابع فقهی چقدر است. یک کتاب دیگر سه جلدی به نام قواعد فقهی دارند. البته کتاب های دیگری در دست تدوین داشتند که فرصت نشد چاپ شود و باید شاگرادنشان آنها را دنبال کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مردمی بودن ایشان هم خیلی مهم بود، باید مدل حکمرانی ایشان استخراج شود. از سبک مدیریت حاج قاسم می توانیم الگوی مدیریت مقاومت داشته باشیم و از آیت الله رییسی هم می توانیم حکمرانی مردمی را استخراج کنیم.

وی بیان کرد: سبک مدیریتی ایشان چند ویژگی داشت؛ یکی مردمی بودن آن است که ارتباط مستقیم با مردم داشتند. وقتی به سفرهای استانی می رفتند، مسایل استان را شناسایی می کردند، اتاق حل مسیله در سفرهای استانی داشته و آنجا مسایل را حل می کردند. سیاستگذاری یک فرآیند است، آغاز سیاست گذاری شناخت مسیله است و ایشان با شناخت مسیله به حل مسیله می پرداخت. اخلاق مدیریتی ایشان مهم است. برخی اهل تساهل هستند اما آیت الله رییسی با اینکه اهل مدارا بود اما اهل مداهنه نبود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آیت الله رییسی برای حرمت انسان ها ارزش زیادی قایل بود، ادامه داد: گاهی در مواردی استثنایی برای ملاقات ها اگر کمی تاخیر می داشت، فورا عذرخواهی می کرد و به مسیول دفترش تذکر می داد که چرا زودتر اطلاع ندادید، چراکه حرمت انسان ها برایش اهمیت داشت. هیچگاه فیلم بازی نمی کرد، هویتش مردمی بود و اخلاص در کارش واقعی بود.

وی با تاکید بر اینکه سبک مدیریتی ایشان باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: مردم به معنای اعم مدنظرشان بود. گروهی از مردم نخبگان هستند، در جشنواره رازی که اواخر سال گذشته برگزار شد، بیش از 200 نفر پژوهشگر موفق پزشکی معرفی شدند. این نخبگان برای جذب مشکلاتی داشتند، با ایشان مطرح کردم و مدام این موضوع را پیگیری می کرد تا اینکه تا ماه گذشته به نهایت رسید و این افراد جذب شدند.

خسروپناه افزود: آیت الله رییسی به ما تاکید می کردند که سفرهای استانی بروید ما هم جدای از رییس جمهور، سفرهای استانی برای موضوعات شورای عالی انقلاب فرهنگی را دنبال می کردیم. خیلی خوشحال بود که سفرها برقرار است و تاکید می کرد که سفرها صوری نباشد و مسیله محور باشد.

وی عنوان کرد: شهید رییسی تاکید داشتند که دانش بنیان ها را جدی بگیرید. اگر مسیله ای دارند یا اینکه ضوابطی وجود دارد که مشکلاتی ایجاد می کند آنها را حل کنید. اگر حل نمی شود به بنده بگویید که پیگیری کنم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وقتی متوجه اهمیت هوش مصنوعی شدند و این که تنها ابزار علمی نیست بلکه ابزار فناورانه است که در همه حوزه ها کاربرد دارد، مرکز هوش مصنوعی را راه اندازی کردند و به ما ماموریت دادند که «سند هوش مصنوعی» نوشته شود. یکی دیگر از تاکیدات ایشان فعالیت در حوزه کوانتوم بود.

وی اضافه کرد: «سند امنیت غذایی» در دوره قبل در حال تدوین بود اما اختلاف نظرهایی درباره مرجع تصویب وجود داشت که باعث شده بود این سند بر زمین بماند. در ملاقاتی با آیت الله رییسی تاکید کردم که سند مهمی است اگر اجازه بدهید که شورای عالی انقلاب فرهنگی متولی تدوین سند باشد و همه دستگاه ها مشارکت کنند، ایشان استقبال کردند و دستور دادند که همه دستگاه ها مشارکت داشته باشند و در نهایت این سند تصویب و ابلاغ شد. علاوه بر سیاستگذاری در حوزه علم و فرهنگ، همواره پیگیر اجرای مصوبات نیز بودند.

بنابر اعلام روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد در پایان، گفت: همیشه حسن خلق داشتند به همین خاطر اختلاف نظرها حل می شد. هیچ وقت ندیدم که کسی گله ای داشته باشد. در حالی که حلیم بود پیگیر بود. حرمت انسان ها را نگه می داشت. خواسته ای از مردم دارم این است که دعا کنند شخص مناسبی جای ایشان بنشیند، بتواند راه ایشان را ادامه دهد.

پایان خبر لیجار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استخراج شیوه حکمرانی مردمی از سبک مدیریت شهید رییسی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استخراج شیوه حکمرانی مردمی از سبک مدیریت شهید رییسی"، کلیک کنید.