بزرگ ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور افتتاح شد

بزرگ ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور افتتاح شد

لیجار/اصفهان بزرگ ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور با 24 هزار جلد کتاب به نیت تعداد شهدای استان اصفهان افتتاح شد.

سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان در این آیین که امروز پنجشنبه (10 خردادماه) در مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: اگر به گذشته اصفهان و نهضت امام(ره) بنگریم و در نقش اصفهان در دهه های 50 و اوایل 60 درنگ کنیم، به اثرگذاری ویژه این استان پی خواهیم برد.

او با تاکید بر نقش مردم اصفهان در برهه های حساس نظام افزود: مردم اصفهان به منظور تحقق خواسته های امام و مبارزه علیه طاغوت تلاش بسیاری کردند و تاریخ نیز آن را گواهی می دهد. یکی از این نقش آفرینی ها را در ابتدای انقلاب می بینیم. مردم اصفهان موفق شدند علیه حرکت های ضد اسلام و ضد وطن اثرگذار باشند و این جنب وجوش ها را از میان بردارند. اصفهان در بهبود و گذار از این عرصه پرآشوب بیش از سایر مناطق کشور اثر گذاشت.

مرتضوی یادآور شد: نسل های جدیدتر، از پیشینه اصفهان در حوزه انقلاب و دفاع مقدس اطلاعات کمی دارند. اقداماتی همچون افتتاح کتابخانۀ امروز باید زودتر صورت می گرفت تا نظر نسل های جدید را جلب و بر آگاهی آنان بیفزاید.

او در ادامه توضیح داد: ما در آشنایی جوانان و نوجوانان با دستاوردهای اصفهان در کشور کوتاهی کردیم، در حالی که دشمن آن ها را نشانه گرفته است و دارد برایشان برنامه ریزی می کند.

استاندار اصفهان بیان کرد: موزه دفاع مقدس و کتابخانه می تواند ارتباط نسل جوان و نوجوان را با انقلاب و دفاع مقدس و آرمان های راستین آن بهبود ببخشد. چنین ظرفیت هایی برای پیوند عمیق تر نوجوانان و جوانان با انقلاب و دفاع مقدس باید بیشتر شود. باید برنامه های منظم تری ترتیب داد.

کلنگ زنی فتوت خانه غدیر نیز بخشی از برنامه امروز بود که مرتضوی دربارۀ آن نیز گفت: ورزش برای ما همواره با تامل در اخلاق و بزرگداشت روحیه پهلوانی همراه بوده است. ورزش ما در گذشته تمدن اسلامی پیشرفت بیشتری داشت. امروزه نیز باید به ارتقای آن کمک کرد. فتوت خانه غدیر فرصتی برای نگاه مکتبی به ورزش خواهد بود که ادامه اش ضرورت بسیار دارد.

کتابخانۀ دفاع مقدس؛ سنتی و دیجیتال

همچنین سرهنگ محمد رضایی، مدیر اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان در این آیین گفت: کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور دارای دو بخش سنتی و دیجیتال است. این کتابخانه به 24 هزار کتاب به نیت تعداد شهدای استان اصفهان تجهیز شده است.

او تاکید کرد: کتابخانه ای که امروز افتتاح می شود، به سالن مطالعه نیز مجهز است. امیدواریم بخش علمی و تحقیقاتی کتابخانه در خدمت مردم اصفهان و برایشان مفید باشد.

رضایی خاطرنشان کرد: به مرور بر موضوعات کتابخانه در حوزه دفاع مقدس افزوده خواهد شد. تجهیزات کتابخانه تاکنون همگی نصب شده است و در پایانی ترین مراحل خود است. فوت خانه غدیر یا مکان ورزش پهلوانی نیز امروز کلنگ زنی اش صورت می گیرد.

ورزش پهلوانی، پیوند فرهنگ و تربیت بدنی

نصر از عوامل اجرایی فتوت خانه غدیر که امروز کلنگ زنی ِ آن صورت گرفت بیان کرد: فتوت خانه غدیر در جنوب باغ غدیر و در امتداد موزه دفاع مقدس ساخته خواهد شد و 930 متر مربع دارد.

او ادامه داد: کاربری های ساختمان این فتوت خانه متناسب با نیازهای ورزش پهلوانی است. ورزش پهلوانی برآمده از فرهنگ ملی و دینی ما ایرانیان است. این ورزش عرصه ای است که فرهنگ و تربیت بدنی یکی می شوند.

این نماینده فتوت خانه غدیر یادآور شد: هدف ما این است که فتوت خانه یادشده برای جوانان و نوجوانان جاذبه خاصی داشته باشد. در پایتخت فرهنگی ایران هستیم و باید بیش از پیش به ورزش پهلوانی توجه کرد.

نصر دربارۀ شهید سعید طوقانی که از باستانی کاران تاریخ کشور است چنین گفت: شهید سعید طوقانی علاقه ای ویژه به ورزش پهلوانی داشت. وقتی شهید شد، پدر او زورخانه ای را در کاشان و به یاد پسرش تاسیس کرد. آرامگاه شهید طوقانی در همین مکان زورخانه در کاشان واقع است و پیوندی زیبا میان ورزش پهلوانی و دفاع مقدس ایجاد کرده است.

گفتنی است، هم زمان با آیین افتتاحیه کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور که به کوشش اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، شهرداری اصفهان، اداره امور کتابخانه ها و سالن های مطالعه، و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، از خانواده شهید جعفرزاده با حضور سید یوسف طباطبایی نژاد و نیز جمعی از مسیولان استانداری و شهرداری و نماینده ولایت فقیه در استان، تقدیر شد.

پایان خبر لیجار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بزرگ ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور افتتاح شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بزرگ ترین کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و مقاومت کشور افتتاح شد"، کلیک کنید.