روز‌های آخر وزارت ارشاد دولت سیزدهم؛ اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد

روز‌های آخر وزارت ارشاد دولت سیزدهم؛ اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد

آفتاب‌‌نیوز :

چه بخواهیم و چه نخواهیم در آخرین روز‌های دولت سیزدهم به سر می‌بریم و اتفاقات عجیب و غریبی در این روز‌های آخر هم در وزارت ارشاد و هم در سازمان سینمایی در حال رخ دادن است.

اتفاقاتی که فقط در حد یک خبر به آن اشاره شده و پیرامون شکل و روند آن شفاف سازی صورت نمی‌گیرد برای مثال در رو ۳۰ خرداد (۴ روزقبل) محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد فقط خبر داد که «در دو هفته اخیر ۵ نهاد جدید برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس کردیم و این با همکاری بین مدیران و کارکنان اتفاق افتاد.»

همچنین محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور از راه‌اندازی «گروه سینمایی فرهنگ» در جهت حمایت جامع و قاعده‌مند اکران فیلم‌های فرهنگی در سراسر کشور خبر داد.

او اشاره کرد: پس از بررسی‌های کارشناسی پیرامون ارائه ساز و کار حمایتی از این جریان سینمایی مصوب شد برنامه‌ای هدفمند برای حمایت از فیلم‌های غیرتجاری به دلیل شرایط اکران آسیب‌پذیری که دارند، تدوین شود که خوشبختانه این مهم، اکنون محقق شده است.

[..]ایجاد گروه سینمایی فرهنگ، پاسخ به ضرورتی چندین ساله در حوزه اکران فیلم‌هاست که خلاء آن کاملا احساس شده و پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی این گروه سینمایی بتوان رضایت خانواده سینما و مخاطبان این گونه آثار را در اقصی نقاط کشور جلب کرد.»

او اشاره کرده است: «اعضای گروه فیلم‌های فرهنگی متشکل از معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان، مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم، مدیر عامل موسسه سینماشهر، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از اعضای شورای انتخاب فیلم گروه سینمایی فرهنگ است.»

این در حالتی است که گروه سینمایی هنر و تجربه هم وجود دارد و در زمینه اکران فیلم‌های خاص چند سال است که فعالیت دارد.

چند مدت قبل یعنی ۸ خرداد باز طی یک جلسه اعلام شده بود: «تولید فیلم‌های سینمایی تجربی به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی واگذار شد و مرکز گسترش، به دلیل ساختار، سابقه و توجه ویژه به کشف استعداد‌های جوان، می‌تواند زمینه تولید آثار سینمایی و بلند تجربی را داشته باشد؛ فیلم‌هایی که برای تقویت و پویایی بیشتر، نیازمند حمایت جدی‌تر دولتی است.»

دیروز هم دوباره بر همین قضیه تاکید داشته و خزاعی اعلام کرده است: «از جمله برنامه‌های سازمان سینمایی حمایت جدی و همه جانبه از تولید فیلم‌های سینمایی تجربی است که این ماموریت پیش از این در بنیاد سینمایی فارابی تعریف شده بود، ولی با توجه به تقسیم ماموریت‌ها در سال جدید تاسیس بنیاد پویانمایی و انتقال مسئولیت این حوزه از مرکز گسترش به بنیاد، ماموریت حمایت از فیلم‌های سینمایی تجربی به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی واگذار شده است و علاقمندان می‌توانند برای تولید فیلم‌های تجربی به این مرکز مراجعه کنند.»

این در حالی است ک در دولت دوازدهم و قبل از آن تولید فیلم اول و تجربی در اختیار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود، ولی با آمدن محمد خزاعی به عنوان رئیس سازمان سینمایی در دی ماه ۱۴۰۰ این اتفاق را به بنیاد فارابی انتقال داد و حال بعد از ۳ سال دوباره به همان حالت قبل برگشته است!

بهرحال در وزارت ارشاد و سازمان سینمایی در این روز‌های آخر دولت مستقر تحرکات زیای در حال انجام است که باید دید با روی کار آمدن دولت جدید کدامیک از این اتفاقات ادامه خواهد یافت؟ آیا این اتفاقات اصلا به سرنجام می‌رسد؟ یا فقط هزینه و وقت تلف خواهد شد!

انشالله که خیر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روز‌های آخر وزارت ارشاد دولت سیزدهم؛ اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روز‌های آخر وزارت ارشاد دولت سیزدهم؛ اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد"، کلیک کنید.