فراخوان ششمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی علوی منتشر شد

به گزارش خبرگزاری لیجار، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی، ششمین جشنواره سراسری نقالان علوی را با مدد مولی الموحدین امیرالمومنین امام علی(ع) از عید قربان تا عید غدیر برگزار می کند.

متن این فراخوان به شرح زیر است:

نقالی به عنوان عنصری موثر در درازای تاریخ، همواره هوشیار کننده بوده است و خرد و جان را روشنگر و این تاثیر گذاری در زمان حال می تواند ابزار موثری در «جهاد تبیین» باشد و اصل مطلب همان تاریخ و سیره امامت است. جشنواره نقالان علوی به عنوان مهمترین و تنها رویداد نقالی و روایتهای دینی در کشور، می تواند ضمن ارتقاء معرفتی و سطح فرهنگ عمومی در کشور، با عنایت به اشتراکات زبانی، مذهبی، فرهنگی و ارایه مفاهیم انسانی با سایر کشورها، در عرصه ی بین المللی نیز موثر باشد.

در این میان، غدیر به عنوان نقطه عطفی در تاریخ ادیان و بشریت، همواره جایگاهی بی نظیر داشته است.در روایات نیز به تبلیغ و آگاهی بخشی ابعاد معرفتی این واقعه سترگ تاکید فراوان شده است.که این خود تبلیغ ابعاد شخصیتی و سیره ی حضرت امیر(ع) نیز هست و مصداق بارز حدیث شریف نبوی(ص)است که فرمودند:

“فلیُّبلغ الحاضر الغایب و الوالد الولد الی یوم القیامه”

ابلاغ کنند حاضران به غایبان و فرزند داران به فرزندان تا روز قیامت

مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی، ششمین جشنواره سراسری نقالان علوی را با مدد مولی الموحدین امیرالمومنین امام علی(ع) از عید قربان تا عید غدیر برگزار می کند.

*بخشهای جشنواره

مسابقه بزرگسالان

بخش طلاب

مسابقه دانش آموزی 2 مقطع( ابتدایی و متوسطه)در 4 سطح

مسابقه طومار نویسی

پژوهش و پایان نامه های برتر دانشجویی

نمایشگاه پرده ها، و نقاشی خیالی سازی

*مسابقه بزرگسالان

شرکت کنندگان در این بخش از بین هنرمندان و دانشجویان با سابقه اجرای نقالی کشور می باشند. انتظار میرود در این بخش مجالس با آداب و ریزه کاری های سنتی، انتخاب طومارهای غریب و نقل های بدیع و حفظ ساختار نمایشی نقالی آمیخته به خلاقیت های فردی را شاهد باشیم.

جشنواره در این بخش میزبان 10 اثر از برگزیدگان هییت انتخاب آثار می باشد.به شرکت کنندگان در این بخش کمک هزینه پرداخت می شود.

*بخش طلاب

با عنایت به زمینه های تحصیلی، پژوهشی و مطالعاتی طلاب، فعالیت و حضور این گروه در حوزه ی نقالی و پرده خوانی می تواند پیوندی عمیق بین هنر و معرفت ایجاد نماید. اسناد تاریخی گواه آن است که در ادوار مختلف، نقالان و پرده خوانان ضمن تسلط بر ادبیات داستانی، عالم به علوم دینی و معرفتی، قاری قرآن و مشرف بر حدیث بوده اند و همواره با نقل داستانهایی با مضامین حماسی و دینی، خواندن پندنامه ها و ربط زدن داستانها با زندگی روزمره مردمان هم عصر خود، در دل تکایا و حسینه ها، از نقالی مکتب خانه ایی ساخته بودند.

از سویی دیگر، با عنایت به فعالیتهای تبلیغی طلاب، نقالی و پرده خوانی می تواند به عنوان ابزاری چند رسانهایی با ویژگی سهولت در اجرا، مکملی مهم برای امر تبلیغ باشد.

این بخش غیر رقابتی می باشد.جشنواره در این بخش پذیرای حداکثر 10 اثر می باشد.

به شرکت کنندگان در این بخش کمک هزینه پرداخت می شود.

*مسابقه دانش آموزی 2 مقطع( ابتدایی و متوسطه)

بخش دانش آموزی در دو مقطع ابتدایی و متوسطه، در دو دوره اول و دوم، مجموع 4 گروه سنی برگزار میشود

جشنواره در این بخش با نظر هییت انتخاب از هر گروه سنی میزبان 5 شرکت کننده می باشد.

به شرکت کنندگان در این بخش کمک هزینه پرداخت می شود.

*مسابقه طومار نویسی

با فقدان اساتید مکتبی و سنتی و از بین رفتن بخشی از طومارها و از سویی گسترش هنر نقالی بین جوانان و نوجوانان، جامعه ی هنری نیازمند تولید طومارهایی با شاخصه های ادبی و هنری می باشد.

ویژگی طومارهای نقالی چنین شمرده شده است.

الف ـ سابقه و اصالت داستانها

ب ـ آداب و آیینها

ج ـ اهمیت زبانی

با عنایت به موارد یاد شده، مسابقهی طومار نویسی میتواند زمینه ساز کشف و معرفی طومار نویسان و طومارهای جدید برای تقویت و گسترش نقالی و کمک حال نقالان باشد.

در این بخش از آثار راه یافته به دبیرخانه، 3 اثر در جشنواره معرفی می شوند. به هر اثر حق التالیف پرداخت می شود و طومارهای برگزیده از طرف دبیرخانه جشنواره به چاپ خواهند رسید.

*پژوهش و پایان نامه های برتر دانشجویی

تشویق و ترغیب دانشجویان و پژوهشگران برای شناخت جنبه های فلسفی،شیوه های اجرایی،آداب و ساختار نمایشهای ایرانی،کارکردهای اجتماعی، سیر تاریخ سیاسی و اعتقادی، تاثیر گذاری و تاثیر پذیری نمایشهای ایرانی از رخدادهای تاریخی، سیر تحول و تطبیق نمایشهای ایرانی با تحولات اجتماعی و ….. می تواند منجر به تولید پژوهش نامه ها و مقالات متعددی شود.

در بخش پژوهش و پایان نامه های برتر، جشنواره پذیرای پایان نامه های تخصصی و میان رشته ایی با موضوع نقالی و پرده خوانی در تمامی مقاطع، پژوهش ها و مقالات آزاد می باشد.

در این بخش از آثار راه یافته به دبیرخانه، 3 اثر در جشنواره معرفی می شوند. به هر اثر حق التالیف پرداخت می شود و آثار برگزیده از طرف دبیرخانه جشنواره به چاپ خواهند رسید.

*نمایشگاه پرده ها، و نقاشی خیالی سازی

با هدف آشنایی عمومی با هنر فاخر نقاشی خیالی سازی( پرده)، هم زمان با برگزاری جشنواره و در بخش جنبی، نمایشگاه پردههای سنتی و طراحیهای گرافیگی جدید، برگزار می شود.از هنرمندان نقاش یا مالکان پرده های سنتی ، برای نمایش و شرکت در این بخش دعوت به عمل می آید.

گاه شمارجشنواره:

*مهلت ارسال آثار در تمامی بخش ها 20 خرداد می باشد.

*اعلام نتایج آثار منتخب 25 خرداد

*زمان برگزاری جشنواره از 1 تا 4 تیرماه می باشد.

*آیین اختتامیه جشنواره 5 تیرماه و مقارن با عید سعید غدیر می باشد

*محورهای جشنواره:

1- زنده نگه داشتن معارف علوی و واقعه غدیر خم به ویژه واقعه مباهله

2- احیا و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت ولایت؛ غدیر و مباهله

3- بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام)

4- ترویج اخلاق و جوانمردی برگرفته از سیره نبوی و علوی

5- پاسداشت فرهنگ ولایتمداری در جامعه ایرانی ـ اسلامی

موضوعات جشنواره:

1- پرداختن به اهمیت مباهله از منظر آیه 61 سوره آل عمران: «فَمَنْ حَاجَّک فِیهِ مِن بَعْد مَا جَاءَک مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ اَبْنَاءَنَا وَاَبْنَاءَکمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکمْ وَاَنفُسَنَا وَاَنفُسَکمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ الله عَلَی الْکاذبینَ»

2- بیان داستان مباهله و واقعه غدیر و معرفت شناسی سیرۀ زندگانی امیرالمومنین (علیه السلام)

3- نقش واقعه غدیر و مباهله در پذیرش ولایت و ولایت پذیری در زمان معاصر

(شرکت کنندگان برای دریافت فایل طومارهای یاد شده و همچنین فرم شرکت در این جشنواره به انتهای فراخوان مراجعه کنند.)

*شرایط عمومی جشنواره

تکمیل و تایید فرم جشنواره به منزله آگاهی و پذیرش قوانین و رعایت تمامی مقررات جشنواره است.

هر متقاضی می تواند حداکثر یک اثر را برای حضور در جشنواره ارایه نماید.

متون مورد استفاده هنرمندان و شرکت کنندگان باید براساس متون پیشنهادی ستاد جشنواره و یا منابع معتبر باشد.(معرفی منابع الزامی است.)

تمامی هنرمندان می توانند فیلم نقالی، فایل متن طومار و پژوهشها و فرم شرکت در جشنواره را به صورت حضوری در تهران به دبیرخانه تحویل و یا به آدرس دبیرخانه از طریق پست ارسال نمایند.

هر اثر نقالی باید حداقل 15 دقیقه و حداکثر 20 دقیقه باشد.

هییت انتخاب، آثاری که فاقد کیفیت مناسب صدا و تصویر باشند را مورد ارزیابی قرار نخواهد داد.

هر شرکت کننده در صورت پذیرفته شدن باید الزاماً همان اثر ارسالی به دبیرخانه و پذیرفته شده را در جشنواره اجرا کند.

مـــدارک لازم:

1. سه نسخه دی وی دی اثر در بخشهای نقالی و پرده خوانی، مسابقه طومار نویسی و پژوهش

2. تکمیل فرم جشنواره

آدرس دبیرخانه جشنواره: تهران، خیابان سمیه، حوزه هنری، طبقه چهارم، مرکز هنرهای نمایشی.

کد پستی: 1599713111

شماره تماس: 91088417-021/91088423-021

فایل طومارها و فرم شرکت در جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر را از لینک های زیر دریافت کنید.

فایل طومارها

فراخوان ششمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی علوی منتشر شد

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فراخوان ششمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی علوی منتشر شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فراخوان ششمین دوره جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی علوی منتشر شد"، کلیک کنید.